Výpověd v Německu “Kündigung” a vzor ke stažení

Důvody výpovědi v Německu

Teoreticky může zaměstnanec dostat výpověď pouze ze 3 důvodů:

  • Pokud je zdravotně nezpůsobilý vykonávat zaměstnání
  • Z vážných důvodů jako rasizmus, obtěžování nebo alkohol na pracovišti
  • Pokud firma končí nebo když ruší oddělení

Před výpovědí jsou chráněni

Výpověď nemůžete dostat pokud:

  • Jste těhotná a 4 měsíce po porodu
  • Čerpáte rodičovskou dovolenou
  • Máte těžká zdravotní postižení
  • Jste členem odborové rady ve firmě
  • Se staráte o člena rodiny a na základě toho jste uvolněni z práce
  • Vykonáváte politickou funkci a na základě toho jste uvolněni ze zaměstnání

Výpovědní doba v Německu

Výpověď může podat zaměstnanec nebo zaměstnavatel k patnáctému nebo poslednímu dni v měsíci. Podle toho jak dlouho u zaměstnavatele pracujete tak se i výpovědní doba prodlužuje. Pokud ve firmě pracujete méně jak pět let tak výpovědní doba je 1 měsíc. Pokud jste ve firmě 5-8 let, tak výpovědní doba je 2 měsíce. Pokud jste ve firmě 8-10 let tak výpovědní lhůta v Německu je 3 měsíce. 4 měsíce pokud jste u zaměstnavatele 10-12 let. 5 měsíců pokud jste zaměstnáni u stejného zaměstnavatele 12-15 let. Mezi 15-20 rokem je výpovědní lhůta půl roku. A pokud jste ve firmě 20 a více let, tak výpovědní doba trvá 7 měsíců.

Je však důležité si pořádně přečíst smlouvu, kde může být výpovědní lhůta sjednaná jiná.

Výpověď ve zkušební době

Výpověď ve zkušební době v Německu je z pravidla 14 dní. Smlouvu můžete rozvázat i dohodou, je nutné toto mít ale písemně.

Výpověď v pracovní neschopnosti

Pokud jste v pracovní neschopnosti, tak to nefunguje jako v ČR. Kde jste před výpovědí chráněni, ale v Německu i tak výpověď dostat můžete. Samozřejmě výpověď musí být opodstatněná. V tomto případě platí vždy výše prezentované doby výpovědi a pokud nemoc či úraz trvá nadále, tak peníze vyplácí dále zdravotní pojišťovna.

Odstupné při výpovědi

V zákoně odstupné není, avšak vždy záleží na firmě a odborech, jaké podmínky odstupného jsou ve firmě ujednány. V případě, že firma zaměstnance propouští z důvodu organizačního nebo toho, že firma přišla o zakázky, tak nárok na odstupné vzniká. Nárok pak vzniká na polovinu měsíčního platu za každý odpracovaný rok ve firmě.

Neoprávněná výpověď

Pokud si myslíte, že výpověď jste dostali neoprávněně, tak do 3 týdnů můžete podat žalobu k příslušnému pracovnímu soudu v Německu. Členové odborů ve firmě mají pak právní služby zdarma.

Sdílej

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on xing
XING

Přidej

Zůstaň s námi v kontaktu na Facebooku. Dej Like a budeš vědět vždy o nejnovějších nabídkách práce v zahraničí a i zajímavých tématech, které s prácí v zahraničí souvisí.