Zdravotní pojištění v Německu

Zdravotní pojištění v Německu je ze zákona povinné tak jako u nás. Na rozdíl od Čech v Německu existují 2 druhy zdravotních pojišťoven. Veřejné zdravotní pojištění a soukromé zdravotní pojištění. Právo být pojištěn u veřejné pojišťovny má každý kdo v Německu žije popřípadě pracuje. U soukromé pojišťovny se můžete nechat pojistit za předpokladu že Váš roční příjem je vyšší než 60.750 € na což většina zaměstnanců samozřejmě nedosáhne. Srovnání a výhody pojišťoven si ale vysvětlíme v jiném článku. Teď se budeme ale zabývat otázkami, které je potřeba znát při nástupu do práce v Německu.

Výše odvodů na zdravotní pojištění v Německu

Částka odvodů se počítá procentuálně z výše příjmu. Ze zákona je stanoveno 14,6% z příjmu. Z toho 7,30% platí zaměstnanec a 7,30% zaměstnavatel. Záleží však na pojišťovně jaká výsledná částka bude stanovena, protože zdravotní pojišťovny si mohou účtovat i příplatky.

Zdravotní pojišťovny v Německu

V Německu je více než 100 veřejných a 40 soukromých zdravotních pojišťoven. Mezi ty nejznámější a nejvíce využívané patří AOK, DAK, TK. Pobočky se nachází v každém velkém i menším městě a vždy spadají pod okresní pobočky. Rozdíly mezi pojišťovnami jsou ve výši příspěvku a v poskytovaných službách.

Pojištění rodinných příslušníků

Pokud v Německu pracujete a máte ze zákona zdravotní pojištění máte možnost si k vašemu pojištění přidat i manželku/manžela a vaše děti. Rodinní příslušníci budou tedy pojištěni s Vámi u německé zdravotní pojišťovny a nebudou Vám za to účtovány žádné poplatky a nebude ani navýšeno pojistné.

Přihlášení k zdravotnímu pojištění

Ve většině případech to za Vás dělá zaměstnavatel při nástupu do zaměstnání, protože má již vyjednanou spolupráci s pojišťovnou. Pokud si ale chcete zvolit zdravotní pojišťovnu sami, třeba na základě doporučení nebo kvůli rozdílným službám, tak můžete. Změnit pojišťovnu v průběhu pracovního poměru můžete také. Avšak přechod trvá z pravidla 2 měsíce.

Zdravotní péče v ČR pro pendlery

Pokud za prací do Německa dojíždíte a bydlíte v Čechách nebo se jednou za čas do Čech vracíte, tak aby jste mohli navštěvovat české doktory a využívat zdravotní péči v České republice je potřeba aby jste vyplnili formulář E106, který si vyzvednete na vaší německé zdravotní pojišťovně nebo stáhnete u nás na webu. Pak ho zanesete na českou zdravotní pojišťovnu, např. VZP. Vyplněný dokument zanesete zpět na německou zdravotní pojišťovnu. Přibližně do 3 týdnů Vám přijde žlutá kartička pojištěnce s kterou můžete využívat plné zdravotní péče v ČR.

Sdílej

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on xing
XING

Přidej

Zůstaň s námi v kontaktu na Facebooku. Dej Like a budeš vědět vždy o nejnovějších nabídkách práce v zahraničí a i zajímavých tématech, které s prácí v zahraničí souvisí.